25 Şubat 2012 Cumartesi

İZMİR TULUMLU SALATA


Salata yapmak bana artık çok kolay geliyor. Gerek ülkemizde yetişen gerekse ülkemizde yetişmese bile rahatlıkla marketlerde bulunabilen ithal yeşillikler gün geçtikçe çeşit arttırıyor, bunların tümünü büyük bir keyifle kullanıyorum. Hatta yıkanmış şekilde satışa sunulmaları, inanılmaz bir kolaylık sağlıyor. Sadece su ile çalkalıyorum ve hayal gücümün ve elimin altındaki malzemelerin elverdiği tabakları tasarlamaya başlıyorum.
Bu sefer İzmir tulumu ile bir karışım deneyelim: Karışık yeşillikleri salata kasesine alın. Bunlar marul, maskolin salatası yaprakları, akdeniz yeşillikleri, yavru roka, yavru ıspanak olabilir.
Yarım bardak iri rendelenmiş sert İzmir tulumunu ekleyin. Bir simitten halka halka keserek elde edeceğiniz 12 tane kadar yuvarlağı teflon tavada ve tereyağında çevirerek kızartın, kroton haline gelsin. Bunlarıda salatanın üst kısmına yerleştirin. Ve sosu hazırlayarak tamamlayın.
Salatanın nar ekşisi vinegreti sosu: Bir türk kahvesi fincanı kadar iyi kalite zeytinyağı, iki çorba kaşığı nar ekşisi, tuz ve taze karabiber.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder