16 Kasım 2011 Çarşamba

BETUL MARDİN'İN EN GÜZEL ÖĞÜTLERİ...

Betul Mardin, Türkiye'de "halkla ilişkiler" mesleğinin duayeni...Üstelik bu mesleğin ne denli önemli olduğunu anlatabilmiş, uygulatabilmiş ilk isim. Seneler önce kendisi ile kısa süreli bir tanışma ve konuşma ortamım olmuştu. Image Halkla İlişkiler ve Strateji Tanıtım firmasının bünyesine katılmak üzereydim, o senelerde Levent'te çok renkli bir müstakil yapıda faaliyetteydiler. O tarihte kendi tercihim gereği, farklı bir iş dalının ağır basması nedeni ile son anda kararım değişti. Sonraki yıllarda ara ara bunun pişmanlığını duyduğum zamanlar olmuştur.
Bugün halkla ilişkiler kelimesi anlamından çok uzak yerlerde maalesef hoyratça kullanılıyor. Konu ile alakasız herkes "halkla ilişkiler" yapıyor. Oysa bu meslek ciddi bir bilgi birikimi ve alt yapı gerektiriyor.
Betul Mardin dobra ve tatlı dili ile nefis bir anlatıma imza atmış. Okuyun, size de nasıl yakın gelecek... ‎
1. Her sabah spor yapacaksın. Günaşırı filan değil evladım. Her sabah.
2. Hep çalışacaksın. Üreteceksin. Beynin meşgul olacak, hep koşturman gereken işler olacak.
3. Günceli takip edeceksin. Haber izle, dergi, kitap, gazete oku. Gündemi yakala. Her konuda kendini update et. Yeni çıkan kitapları da bil, yeni açılan lokantaları da, bu sene moda olan renkleri de.
4. Evlilik ise şart değil, kafanı takma. Gerekli de değil. Hatta şöyle söyleyeyim: One problem less! (Bir problem eksik!)
5. Çocuk meselesine gelince... Ha işte, burada akan sular duruyor. Yapabiliyorsan yap. Birini bu kadar çok sevmek, onun sorumluluğunu taşımak sadece onu değil, seni de mutlu eder. Doğurmayacaksan, evlat edin. O zaman da senin çocuğun değişen bir şey yok. Evlat edinmeyeceksen de, manevi çocuğun olsun, birini okut, geleceğini şekillendirmesine yardımcı ol.
6. Günde bir kere et ye. Mutlaka her öğün sebze ve meyve ye. Kusura bakma, ben tatlı severim. Tatlıdan uzak dur diyemeyeceğim!
7. Ölümden sonra yaşamak istiyorsan, günlük tut. O küçük notlar, hem kendi hayatının tanıklığı, hem de yarına kalan bir bilgi kaynağı. Mesele benim babam, hiç düşünmeden 60 sene boyunca her gün Ece Ajanda'sına o gün olanları yazmış. Hâlâ açıp okuyorum ve çok faydalanıyorum.
8. Olumlu olacaksın.
9. Bazı şeyleri kabul edeceksin. Bütün kadınların seni sevmesine imkân yok! Demek ki bazı kadınlara dikkat edeceksin.
10. Erkeklere gelince, aynı anda birkaçını sevmeyeceksin. Ama onların böyle bir yeteneği ve şerefsizliği olduğunu bileceksin!! !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder