28 Mayıs 2010 Cuma

Bath-İngiltere


Bath, İngiltere’nin batı kısmındaki vadide Avon nehri kenarında çok güzel bir kenttir. Kentin etkileyici mimarisi -Roma hamamları ve Georgia dönemi balkonları- Avrupa’nın en güzel yerlerinden biri olmasını sağlamıştır.
Antik zamanda bu bölgede yaşayan Keltler kentin sıcak su kaynaklarının kutsal olduğuna inanırlardı; ancak günümüze kadar korunan ünlü tapınakları ve hamamları yapanlar Romalılardı. 18. yüzyılın başlarında sosyetenin ünlü simaları İngiltere’nin bir numaralı hamam kenti olan Bath’a gelirlerdi. Bu dönemde ünlü mimar John Wood fıskiyeleri yaparken bal rengi taşları kullanarak Bath kentine bugünkü kalitesini sağlamıştır.
Ancak Bath kesinlikle fosilleşmiş bir kent değildir. Her yıl düzenlenen Avrupa’nın en prestijli etkinliklerinden biri olan Bath festivalinin yanı sıra yıl boyunca başka birçok sanat etkinliği olmaktadır. Resim galerileri her daim Victoria sanat galerisinde ve Holbourne müzesinde durmaktadır. Bath aynı zamanda Doğu Asya Sanat ve Kostüm müzesine de ev sahipliği yapmaktadır.
Kent, Londra’ya trenle 15 dk, Bristol’a 15 dk uzaklıktadır. Huzurlu bir ortam isteyneler için Bath çok güzel bir kırsal kent ortamı da sunmaktadır. Kuzeyinde Corswolds, güney batısında Mendips ve Severn köprüsü, Wye vadisi ve Dean ormanı vardır. Weston-super-Mare veya güney Galler bölgesi de kentin çok yakınındadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder